Nosit sluneční brýle bylo velkým hitem již za socialismu. V té době se ale sluneční brýle v tuzemsku sice vyráběly, nicméně zejména tvary obrouček neodpovídaly současnému trendu, a tak o ně nebyl takový zájem, jaký by měl být. Díky tomu také někteří lidé nakupovali brýle jinde, například na tržnicích v Maďarsku, kam se dováželo zboží ze zemí západní Evropy. A víte, co je zajímavé, že od té doby uplynulo více než čtyřicet let, a nyní se v trendech brýlí roku 2023 https://blog.luxbryle.cz/blog/trendy-bryle-roku-2023-b36.html objevují modely, které byly módní právě tehdy, za socialismu.

dívka v brýlích

S brýlemi je to velmi podobné, jako s kalhotami, respektive se střihem nohavic. V sedmdesátých letech se začaly prosazovat na veřejnosti kalhoty do zvonu, a pořídil si je snad každý. Zvonovky po pár letech ale upadly v zapomnění, a kdo by si je na sebe vzal v roce 1984, byl by ihned středem pozornosti a nejspíše posměchu. Jenže ti, co by se nejvíc smáli, by již v roce 2005 zřejmě začali oblékat další vlnu zvonovek, po pár letech by je zas svlékli a oblékli by naopak kalhoty těsně přiléhavé na tělo, a dnes, v roce 2024, by zřejmě znovu sáhli po zvonovkách.

sluneční brýle

Vidíte, jak jsou trendy v odívání a módních doplňcích vrtkavé? Co však vrtkavé není, alespoň u slunečních brýlí, je UV filtr. Ten musí spolehlivě chránit zrak, ať máte na sobě jakýkoli model.

Důležitý UV filtr

UV filtr slouží k tomu, aby zachytil ultrafialové záření, které by mohlo poškodit zrak. A ptáte se, proč, když na očích žádný UV filtr nemáme? Důvod je celkem zřejmý, naše oči se totiž automaticky přizpůsobují intenzitě světla tím, že se zužují nebo rozšiřují zornice. Zúžené zornice propustí jen velmi omezené množství slunečního (včetně UV) záření, ovšem pokud si nasadíte sluneční brýle, abyste měli vyšší komfort při sledování okolního prostředí, zornice se automaticky rozšíří, aby se přizpůsobily tmavému sklu. A pokud by tam UV filtr nebyl (což byly případy brýlí za socialismu), bude UV záření prostupovat skrze skla, i vaše oční čočky, a tím je může snadno poškodit.