Zalíbila se vám solární technika a chtěli byste se problematice fotovoltaiky více věnovat? Láká vás představa instalace solárních panelů na střechu vašeho domu, abyste se stali nezávislými na mnohdy přímo lichvářských praktikách dodavatelů energií, a na dění na energetických burzách? Pak rozhodně nejste sami, protože takto uvažuje mnoho zájemců.

fotovoltaické panely

Začněte propočtem

Nejprve začněte důkladným propočtem ve smyslu návratnosti investic, aby to mělo skutečný pozitivní význam pro vás a pro vaši rodinu. Pověřte specializovanou firmu, aby vám vytvořila podrobnou kalkulaci vložených financí, a aby na základě předpokládané spotřeby energie a v souladu s amortizací a životností zařízení propočítala, zda se to vůbec vyplatí, a jaké případné úspory to přinese s ohledem nejen do budoucnosti, ale zejména v přítomnosti. Čím delší horizont předpokládaného návratu vložených peněz, tím vrtkavější celá akce bude.

fotovoltaika na domě

Nezadlužujte se

Pořízení solární elektrárny je výhodné zejména, co se týče investice. Pokud je zařízení relativně spolehlivé, a je garantována jeho životnost, může to být mnohem výhodnější investice, než do různých cenných papírů, akcií apod. Máte-li k dispozici volné finanční prostředky, může být pro jejich uložení fotovoltaika dobrou volbou. Každopádně se kvůli tomu nezadlužujte, vždy je výhodnější něco naspořit, než být závislým dlužníkem, a to jak kvůli nevýhodnému úročení, tak i nejistotě, zda budete schopni dluh splatit.

Jestliže vám vychází otázka investic kladně a je vám ku prospěchu, pak je fotovoltaika velmi dobrý způsob, jak se oprostit od dodavatelů energií, a to nejen elektřiny, ale i zemního plynu a tepla. Například v kombinaci s topením dřevem v krbu a s teplovodní vložkou či topením v podlaze je toto velmi schopné řešení, jak se vyhnout lichvářským praktikám na trhu s energiemi.