Říká vám něco film „S tebou mě baví svět“? Byl natočen v roce 1982, v období reálného socialismu a výchozím motivem filmového děje se stala Expedice Ydykseb (neboli Beskydy). Z původního plánu „pánské jízdy“ nakonec sešlo a jak to nakonec dopadlo, si zřejmě vybavíte, pokud film znáte. Jestliže si dovedete vybavit i některé další momenty filmového děje, možná vás zaujme to, jak se tehdy lidé oblékali, pokud chtěli trávit jistý čas v exteriéru. Šlo o poměrně nepohodlné a těžké modely svetrů a bund, které dnes, s odstupem času, budí spíše úsměv na rtu. Dnes se totiž k horské expedici oblékáme mnohem lépe.

horská expedice

Jak se na expedici obléknout

Lidé, co se vesměs pohybují stále jen ve městě a jednou za čas vyrazí na dovolenou k moři, kde zas korzují mezi lidmi v podobném prostředí, vyhledávají oblečení stylové, co je osloví zejména svým vzhledem. Ve městech lze prominout některé nedostatky, zejména co se týče zajištění komfortu při nepřízni počasí, je totiž možné se tu za deště ukrýt v blízkém obchodě, zalézt do pasáže, přečkat přeháňku pod podloubím nebo zajít přímo do kavárny, ale jste-li v takové chvíli mimo město, v horách, a právě se protrhla mračna, z nichž silně prší nebo vás zastihla sněhová vánice, stylová bunda, v níž prochladnete a promoknete, vám tu nebude nic platná.

zimní hory

V horách nás tolik nezajímá stylovost, ale zejména praktičnost. Co bude platný stylový svetřík na horském hřebeni, kde jsme jen sami, a můžeme se s ním tady pochlubit leda tak Krakonošovi či Trautenberkovi? K expedičním oděvům patří například kvalitní vlna Merino, která nekouše, je velmi hřejivá a zároveň dostatečně prodyšná, takže nejsme propocení, jako v létě na koupališti, a cítíme se v tomto oblečení příjemně. Devold expedition je outdoorová řada oděvů, určená pro extrémní podmínky zimních pobytů v horském terénu, která se osvědčila nejen na našem území, ale i v Norsku, v drsných podmínkách severských zim, odkud také tyto výrobky pochází.